contact us | search
Minnesota PGA Junior Golf Association
Providing Playing Opportunities for junior golfers
Past Champions
In Memory of PGA Professional Don Waryan. Formerly called the Players' Cup. This is an invitation only, 18-hole, individual stroke play event. The junior needs to be a current member of the Minnesota PGA Junior Golf Association. The junior will only receive an invite if they win a Junior Tour event in the appropriate age division. The age divisions are 13-15 and 16-18.
Year Name City, State Division Score Site
2016 Maxwell McGlade Lakeville, MN Boys 16-18 67 Victory Links GC
2016 Joanna Kim Edina, MN Girls 16-18 71 Victory Links GC
2016 Kyle Hickey Rochester, MN Boys 13-15 69 Pebble Creek GC
2016 Isabella McCauley Inver Grove Heights, MN Girls 13-15 75 Pebble Creek GC
2015 Anson Kuznik Orono, MN Boys 16-18 72 Chaska Town Course
2015 Alexa Filipiak Elk River, MN Girls 16-18 84 Chaska Town Course
2015 Matthew Garside Vadnais Heights, MN Boys 13-15 68 Hillcrest G&CC
2015 Camille Kuznik Orono, MN Girls 13-15 74 Hillcrest G&CC
2014 Garrett Turnacliff Rogers, MN Boys 16-18 74 Rush Creek GC
2014 Abby Herding Storden, MN Girls 16-18 80 Rush Creek GC
2014 Bobby Park Lake Elmo, MN Boys 13-15 71 Hillcrest G&CC
2014 Anni Heck Eagan, MN Girls 13-15 77 Hillcrest G&CC
2013 Maxwell Redetzke Lakeville, MN Boys 16-18 71 Rush Creek GC
2013 Christine Piwnica Victoria, MN Girls 16-18 75 Rush Creek GC
2013 Justin Tschida St. Paul, MN Boys 13-15 74  Hillcrest G&CC
2013 Sierra Bennion Jamestown, ND Girls 13-15 77 Hillcrest G&CC
2012 Grant Exsted Isle, MN Boys 16-18 68  Chaska Town Course
2012 Megan Pulley Albert Lea, MN Girls 16-18 78 Chaska Town Course
2012 Maxwell Redetzke Lakeville, MN  Boys 13-15 74  Hillcrest G&CC
2012 Sophie Hill Medford, MN Girls 13-15 78 Hillcrest G & CC
2011 Dylan Rusk Edina, MN Boys' 16-18 69 Chaska Town Course
2011 Eryn Olson Bloomington, MN Girls' 16-18 79 Chaska Town Course
2011 Jack Holmgren Corcoran, MN Boys' 13-15 71 Pebble Creek GC
2011 Sarah Burnham Maple Grove, MN Girls' 13-15 71 Pebble Creek GC
2010 Sam Jensen Maple Grove, MN Boys' 16-18 67 St. Cloud CC
2010 Abby Thiets Stillwater, MN Girls' 16-18 78 St. Cloud CC
2010 Jack Holmgren Corcoran, MN Boys' 13-15 71 Chaska Town Course
2010 Sarah Burnham Maple Grove, MN Girls' 13-15 73 Chaska Town Course
2009 Jake Miller Woodbury, MN Boys' 16-18 73 Chaska Town Course
2009 Elizabeth Strom Fargo, ND Girls' 16-18 79 Chaska Town Course
2009 Jack Holmgren Corcoran, MN Boys' 13-15 73 St. Cloud CC
2009 McKenzie Neisen New Prague, MN Girls' 13-15 77 St. Cloud CC
2008 Dylan Ferrell  Wahpeton, ND Boys' 16-18 72 The Minikahda Club
2008 Emily Kvidera Blaine, MN Girls' 16-18 77 The Minikahda Club
2008 Kevin Brooke Eden Prairie, MN Boys' 13-15 74 Hastings CC
2008 Mikayla Kromy Grand Rapids, MN Girls' 13-15 80 Hastings CC
2007 Nathan Hoefflin St. Cloud, MN Boys' 16-18 69 Highland National GC
2007 Cydney Hasselberg Staples, MN Girls' 16-18 79 Highland National GC
2007 Devin Holmes Ramsey, MN Boys' 13-15 74 Pebble Creek GC
2007 Steffi Neisen New Prague, MN Girls' 13-15 78 Pebble Creek GC
2006 Kyle Lewis Forest Lake, MN Boys' 16-18 66 Victory Links GC
2006 Kelly Godwin Centerville, MN Girls' 16-18 71 Victory Links GC
2006 Nathan Anderson Oxbow, ND Boys' 13-15 71 Pebble Creek GC
2006 Amy Anderson Oxbow, ND Girls' 13-15 71 Pebble Creek GC
2005 Ryan Walsh Atwater, MN Boys' 16-18 69 72 Chaska Town Course
2005 Kaari Espeland Henning, MN Girls' 16-18 72 Chaska Town Course
2005 Josh Bruder Lakeville, MN Boys' 13-15 74 Loggers Trail GC
2005 Amy Anderson Oxbow, ND Girls' 13-15 82 Loggers Trail GC
2004 Troy Merritt Fridley, MN Boys' 16-18 69 Edina CC
2004 Lauren Huhnerkoch Burnsville, MN Girls' 16-18 72 Edina CC
2004 Tony Meierhofer Ham Lake, MN Boys' 13-15 70 Chaska Town Course
2004 Sarah Flynn Richfield, MN Girls' 13-15 83 Chaska Town Course
2003 Jake Varriano Fargo, ND Boys' 16-18 71 Chaska Town Course
2003 Jeana Dahl Fargo, ND Girls' 16-18 74 Chaska Town Course
2003 Andrew Olson White Bear Lake, MN Boys' 13-15 72 River Oaks Municipal GC
2003 Hillary Gerster Andover, MN Girls' 13-15 78 River Oaks Municipal GC
2002 Patrick Herzog Red Wing, MN Boys' 16-18 69 Somerset CC
2002 Katie Wetsch Mandan, ND Girls' 16-18 82 Somerset CC
2002 Justin Hagen Chaska, MN Boys' 13-15 72 Sawmill GC
2002 Laura Taylor Woodbury, MN Girls' 13-15 79 Sawmill GC
2001 Clayton Rask Ostego, MN Boys' 16-18 70 Somerset CC
2001 Erica Dahl Fargo, ND Girls' 16-18 76 Somerset CC
2001 Parker Pemberton Apple Valley, MN Boys' 14-15 76 Interlachen CC
2001 Erica McKenzie Hastings, MN Girls' 14-15 84 Interlachen CC
2001 Cameron White Plymouth, MN Boys' 12-13 75 Olympic Hills GC
2001 Katie Detlefsen Eagan, MN Girls' 12-13 92 Olympic Hills GC
2000 Chad M. Nelson Fridley, MN Boys' 16-18 70 Somerset CC
2000 Mary Hasselberg Staples, MN Girls' 16-18 79 Somerset CC
2000 Nathan Schunke Rochester, MN Boys' 14-15 73 Hudson GC
2000 Krista Swanson Forest Lake, MN Girls' 14-15 81 Hudson GC
2000 Trent Peterson Eagan, MN Boys' 12-13 81 Mankato GC
2000 Lauren Helmer Deephaven, MN Girls' 12-13 92 Mankato GC
1999 Parker Pemberton Apple Valley, MN Boys' 12-13 75 Hudson GC
1999 Jessica Shin Mankato, MN Girls' 12-13 81 Hudson GC
1999 Corey Rudd Baudette, MN Boys' 14-15 73 The Legacy at Cragun's
1999 Erica Dahl Fargo, ND Girls' 14-15 78 The Legacy at Cragun's
1999 Pat Bohn Plymouth, MN Boys' 16-18 71 Interlachen CC
1999 Keeley Dolan Cokato, MN Girls' 16-18 77 Interlachen CC
1998 David Isaacson North Oaks, MN Boys' 16-18 71 St. Cloud CC
1998 Jenny Norlien Willmar, MN Girls' 16-18 76 St. Cloud CC
1998 Chad Kovaleski New Richmond, WI Boys' 14-15 66 Hastings CC
1998 Terra Petsinger Arvilla, ND Girls' 14-15 78 Hastings CC
1998 Chris Cole New London, MN Boys' 12-13 73 Rush Creek GC
1998 Krista Swanson Forest Lake, MN Girls' 12-13 81 Rush Creek GC
1997 Andy Bang Red Wing, MN Boys' 16-18 73 Somerset CC
1997 Karyn Stordahl Owatonna, MN Girls' 16-18 76 Somerset CC
1997 Casey Welch Hastings, MN Boys' 14-15 75 Southview CC
1997 Deb Means Burnsville, MN Girls' 14-15 76 Southview CC
1997 Eric Deutsch Rochester, MN Boys' 12-13 78 Prestwick GC
1997 Morgan Proshek New Prague, MN Girls' 12-13 84 Prestwick GC
1996 John Carlson Bagley, MN Boys' 16-18 70 Somerset CC
1996 Karla Schuldt Elk River, MN Girls' 16-18 74 Somerset CC
1996 Aaron Roth Willmar, MN Boys' 14-15 73 Southview CC
1996 Ingrid Rickers Worthington, MN Girls' 14-15 79 Southview CC
1996 Ryan Paulson Minneapolis, MN Boys' 12-13 81 Hastings CC
1996 Megan Hanson Starbuck, MN Girls' 12-13 94 Hastings CC
1995 Justin Royer Trimont, MN Boys' 16-18 76 Somerset CC
1995 Hilary Homeyer Edina, MN Girls' 16-18 82 Somerset CC
1995 Andy Doeden Fargo, ND Boys' 14-15 70 Hastings CC
1995 Kirsten Whalen Elk River, MN Girls' 14-15 83 Hastings CC
1995 Nathan Proshek New Prague, MN Boys' 12-13 77 Hudson GC
1995 Jenny Norlien Willmar, MN Girls' 12-13 83 Hudson GC
OTHER SITES
Minnesota Section PGA
Play America
PGA of America
PGA Tour
USGA
Dakota Junior Golf Association
Minnesota State Open
MGA
The First Tee
PGA Links
Allied Associations
Minnesota PGA Junior Golf Association
Bunker Hills Golf Club
12800 Bunker Prairie Road
Coon Rapids, MN 55448
Voice: 763-754-6641
Fax: 763-754-6682
info@minnesotajuniorgolf.com
 
South Bay Design